Interdyscyplinarny Zespół Badań nad myślą Panajotisa Kondylisa

Scripta Kondyliana

 

W wyniku współpracy nawiązanej z wydawnictwem Adam Marszałek zainicjowaliśmy w 2019 roku powołanie serii wydawnicza Scripta Kondyliana, której celem jest zapoznanie polskiego czytelnika z dorobkiem i myślą Panajotisa Kondylisa. Owocem tej współpracy są jak na razie trzy publikacje książkowe: Polityka światowa po zimnej wojnie (w przekładzie Hanny Samulskiej), Niewidoczna chronologia myśli. Trzy wywiady z Panajotisem Kondylisem oraz Marks i grecka tradycja antyczna. Dwie rozprawy.

Zachęcamy do zapoznania z tymi, jak i innymi, publikacjami Panajotisa Kondylisa w języku polskim (patrz bibliografia).

 

1. Polityka światowa po zimnej wojnie

To pierwsza w całości dostępna w języku polskim książka Kondylisa. Wydana w 1992 zarówno w Niemczech, jak i w Grecji, a więc w okresie światowych napięć i drastycznych zmian w układzie sił. Mimo że od jej publikacji minęły już prawie trzy dekady, książka zaskakuje swoją aktualnością, zwłaszcza porównując ją z wydanym w tym samym roku manifestem końca historii F. Fukuyamy, który tak brzydko się zestarzał.

 

2. Niewidoczna chronologia myśli. Trzy wywiady z Panajotisem Kondylisem

Jest to przekład ostatniej przygotowanej przez Kondylisa, ale wydanej już post mortem, książki stanowiącej zbiór 3 wywiadów udzielonych w roku 1994 oraz 1998. Całość stanowi unikalne dla zainteresowanych tym filozofem czytelników okno, przez które mogą oni podpatrzeć zainteresowania i przekonania Kondylisa dotyczące całej jego drogi intelektualnej, jak i badań, na które strawił on ostatnie lata swego życia. Jest to pierwszy przekład tej książki na świecie.

 

3. Marks a grecka tradycja antyczna. Dwie rozprawy

Polski przekład dwóch studiów poświęconych rozwojowi myśli filozoficznej Karola Marksa. Pierwsze z opracowań powstało na kanwie prac nad greckim przekładem pracy doktorskiej filozofa z Trewira, wydanej przez Kondylisa drukiem w 1983 roku jako pierwsza część największej z kierowanych przezeń serii wydawniczych. Praca ta stanowi wprowadzenie w sylwetkę młodego Marksa, prezentując jego kształtujący się światopogląd oraz inspiracje, którym podlegał. Drugi z esejów to studium przemian sposobu myślenia Marksa wywołanych studiami nad antyczną tradycją filozoficzną. Poddano tutaj analizie kluczowe pojęcia w późniejszej myśli marksowskiej w postaci ideologii czy fałszywej świadomości.

 

4. Współczesny świat w wymiarze politycznym, Od utopii do globalizacji. 

Opublikowana książka stanowi drugą po dziele "Polityka światowa po zimnej wojnie" zwartą pracę poświęconą zagadnieniom bieżącej polityki. Zdaniem redaktorów książka ta nic nie straciła na swojej aktualności, a nawet w obliczu nasilających się konfliktów na świecie w całej rozciągłości dowodzi, że wnioski Kondylisa były słuszne. Jesteśmy przekonani, że książka ta stanie się interesującą lekturą dla politologów, socjologów, historyków, filozofów, a także przedstawicieli innych nauk pochylających się nad problematyką współczesności. 

 

 

Rada Naukowa Serii

  • Falk Horst (Heidelberg)
  • Hans Christof Kraus (Passau)
  • Tomasz Waszak (Toruń)
  • Fotis Dimitriou (Karlsruhe)
  • Mirosław Matyja (Laupen)

 

Interdyscyplinarny Zespół Badań nad myślą Panajotisa Kondylisa