Interdyscyplinarny Zespół Badań nad myślą Panajotisa Kondylisa

Scripta Kondyliana

 

W wyniku współpracy nawiązanej z wydawnictwem Adam Marszałek zainicjowaliśmy w 2019 roku powołanie serii wydawnicza Scripta Kondyliana, której celem jest zapoznanie polskiego czytelnika z dorobkiem i myślą Panajotisa Kondylisa. Owocem tej współpracy są jak na razie trzy publikacje książkowe: Polityka światowa po zimnej wojnie (w przekładzie Hanny Samulskiej), Niewidoczna chronologia myśli. Trzy wywiady z Panajotisem Kondylisem oraz Marks i grecka tradycja antyczna. Dwie rozprawy.

Zachęcamy do zapoznania z tymi, jak i innymi, publikacjami Panajotisa Kondylisa w języku polskim (patrz bibliografia).

 

1. Polityka światowa po zimnej wojnie

To pierwsza w całości dostępna w języku polskim książka Kondylisa. Wydana w 1992 zarówno w Niemczech, jak i w Grecji, a więc w okresie światowych napięć i drastycznych zmian w układzie sił. Mimo że od jej publikacji minęły już prawie trzy dekady, książka zaskakuje swoją aktualnością, zwłaszcza porównując ją z wydanym w tym samym roku manifestem końca historii F. Fukuyamy, który tak brzydko się zestarzał.

 

2. Niewidoczna chronologia myśli. Trzy wywiady z Panajotisem Kondylisem

Jest to przekład ostatniej przygotowanej przez Kondylisa, ale wydanej już post mortem, książki stanowiącej zbiór 3 wywiadów udzielonych w roku 1994 oraz 1998. Całość stanowi unikalne dla zainteresowanych tym filozofem czytelników okno, przez które mogą oni podpatrzeć zainteresowania i przekonania Kondylisa dotyczące całej jego drogi intelektualnej, jak i badań, na które strawił on ostatnie lata swego życia. Jest to pierwszy przekład tej książki na świecie.

 

3. Marks a grecka tradycja antyczna. Dwie rozprawy

Polski przekład dwóch studiów poświęconych rozwojowi myśli filozoficznej Karola Marksa. Pierwsze z opracowań powstało na kanwie prac nad greckim przekładem pracy doktorskiej filozofa z Trewira, wydanej przez Kondylisa drukiem w 1983 roku jako pierwsza część największej z kierowanych przezeń serii wydawniczych. Praca ta stanowi wprowadzenie w sylwetkę młodego Marksa, prezentując jego kształtujący się światopogląd oraz inspiracje, którym podlegał. Drugi z esejów to studium przemian sposobu myślenia Marksa wywołanych studiami nad antyczną tradycją filozoficzną. Poddano tutaj analizie kluczowe pojęcia w późniejszej myśli marksowskiej w postaci ideologii czy fałszywej świadomości.

 

Rada Naukowa Serii

  • Falk Horst (Heidelberg)
  • Hans Christof Kraus (Passau)
  • Tomasz Waszak (Toruń)
  • Fotis Dimitriou (Karlsruhe)
  • Mirosław Matyja (Laupen)

 

Interdyscyplinarny Zespół Badań nad myślą Panajotisa Kondylisa